Maraton hackathonów

Miniony weekend stał pod znakiem programowania. Rozpoczął się wraz z hackathonem Idea Kielce w piątkowy poranek, kiedy 53 zespoły rozpoczęły budowę aplikacji opartych na danych miejskich dostarczonych przez kielecki Urząd Miasta. W sobotę do kolegów z Kielc dołączyło 14 zespołów startujących w City Coders.Hackathon Płock.

W obu miastach nastąpiła eksplozja pomysłów. Uczestnicy zdecydowali się zmierzyć z różnymi problemami miejskimi: od smogu, poprzez informowanie o niebezpieczeństwach, komunikację urzędów z obywatelami, po drobne, ale uciążliwe dla uczniów kłopoty z kolejkami przy szkolnych drukarkach. Wiele drużyn pracowało nad aplikacjami społecznymi, które wzmacniają więzi sąsiedzkie i pomagają pomagać.

W sobotę wieczorem poznaliśmy zwycięzców z Kielc. Za najlepszą aplikację jurorzy uznali „Red Alert”, dzięki której usprawniona zostanie wymiana informacji pomiędzy mieszkańcami a służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście. W niedzielny wieczór zostały ogłoszone wyniki hackathonu w Płocku. Zwyciężył zespół, który stworzył aplikację „Płockostan”, która wizualizuje dane o zanieczyszczeniu powietrza oraz umożliwia natychmiastowe informowanie o nagłych zdarzeniach. 

Oba hackathony dla uczestników były nie tylko okazją do intensywnego kodowania, ale także szansą na pracę z zaangażowanymi mentorami. Młodych programistów wspierali eksperci IT, którzy potrafili doradzić odnośnie do rozwiązań technicznych. Nie do przecenienia była obecność prezesów i menedżerów przedsiębiorstw z branży informatycznej, w tym działających lokalnie w Kielcach i Płocku. Ogromnego wsparcia udzieliły magistraty. Pracownicy urzędów, a także funkcjonariusze służb mundurowych, dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, co pozwoliło nieraz uchronić uczestników przed ciekawymi, ale nierealistycznymi pomysłami.

Kancelaria Prawna BWHS wspierała oba hackathony nie tylko na etapie przygotowywania wydarzeń od strony prawnej. Mentorzy z naszej kancelarii byli obecni i w Kielcach, i w Płocku. Wyjaśnialiśmy zawodnikom pojawiające się wątpliwości prawne. Potrafiliśmy jednak także inspirować na etapie opracowywania koncepcji aplikacji oraz pokazywać, jak opowiadać o swoim projekcie w sposób precyzyjny, a przy tym atrakcyjny dla odbiorcy. 

Największą nagrodą za dwudniowy wysiłek stanowi poczucie, że pracując w zgranym zespole można w krótkim czasie poprawić otaczającą nas przestrzeń.