Kancelaria Yingke współorganizatorem konferencji „Jak zwiększyć skalę i efektywność polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych do Chin?

13 kwietnia 2015 roku odbyła się długo wyczekiwana polsko-chińskaj konferencja, podczas której dyskutowano nad potencjałem polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych do Chin. W wydarzeniu wzięło udział blisko 130 przedstawicieli polskiego sektora rolno-spożywczego, administracji rządowej Polski i Chin, eksporterów, a także polskich i chińskich mediów. 

Poruszone i omówione zostały takie zagadnienia jak: perspektywy rozwoju chińskiej gospodarki i implikacje dokonujących się zmian dla rynku żywności, w tym aktualne trendy, taryfowe i pozataryfowe bariery, procedury wejścia z nowym produktem żywnościowym na rynek chiński, dystrybucja i logistyka produktów  w Chinach.

Wszyscy, obecni na konferencji eksperci zgodnie stwierdzili, że dla Polski i Chin jest to obecnie najlepszy okres współpracy, a efekty gospodarcze – już teraz są bardzo obiecujące, z roku na rok są coraz bardziej wymierne i zachęcające. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem prasowym oraz galerią zdjęć http://konferencje.pchrb.pl/galeria-konferencji-dla-mediow